25 paź 2012

Kozica tu, kozica tam

notka ze szczególnymi pozdrowieniami dla Karoli F. ;)

Ten rok, a przynajmniej sierpień obfitował w prawdziwy wysyp górskiej zwierzyny w Tatrach. Pomijając pojedyncze egzemplarze (nie)dźwiedzi, lisów i innych świstaków, to w ilościach niezliczonych, udało mi się upolować kozice. Chociaż równie dobrze mogli to być kozicowie, aczkolwiek pod ogon im nie zaglądałam.
Kozice mają to do siebie, że łażąc po wąskich graniach i stromych zboczach, w trawach i za skałami, ciężko jest je wypaczyć (czasami człowiek paczy i paczy, i nic). Tym bardziej, że najczęściej jedynym dźwiękiem świadczącym o ich obecności to ten, który wydają podczas przeżuwania sit skuciny czy innych pędów.

Internet bogaty jest w informacje z czego składa się zarówno koza zwykła, jak i kozica tatrzańska, więc pozwolę sobie w tym miejscu je ominąć, skupię się natomiast na miejsca, w których udało mi się je spotkać w tym roku. W sierpniu. W Tatrach żeby nie było. ;)

Pierwsze stadko udało mi się zobaczyć na północno-zachodnich zboczach Kopy Kondrackiej w drodze na Gejwont. Było ich niewiele, schowane w trawie, więc mój aparat (albo moje umiejętności) nie pozwoliły mi na zrobienie porządnego zdjęcia, którym mogłabym się chwalić.
Natomiast już kolejnego dnia idąc na Wrota Chałubińskiego, w Dolince za Mnichem - swoją drogą polecam tamto miejsce, bo o ile na Wrotach nie ma nic ciekawego, to Dolinka jest bardzo urokliwa - swoim widokiem, zaskoczyła nas (to znaczy mnie, półmęża i jednego gostka, którego spotkaliśmy po drodze) taka laska:
kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica rozkroczna

kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica pozująca

Idąc dalej, a właściwie już schodząc z Wrót i kierując się na Szpiglas kozic nie widzieliśmy. ;) Za to Schodząc do Doliny Pięciu Stawów, a konkretnie już w samej dolinie, na szlaku wypięło się na mnie coś takiego, tak zwany: kozi zad.
kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica widziana od tyłu

kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica profilowa
A dosłownie kawałeczek dalej cło na szlaku pobierały jej koleżanki.
Naprawdę w takich chwilach człowiek może poczuć się osaczony, tym bardziej że panie kozice nie chciały nas przepuścić.
kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica naskalna

kozica, kozica tatrzańska, kozica górska, tatry, góry
kozica przydrożna

 Jak widać na załączonych zdjęciach, w górach spotkać można wiele odmian kozic ;)

Później również widzieliśmy stadka pasące się na zboczach i skaczące po pionowych prawie ścianach, jednak te spotkania nie były już tak efektowne.


K.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

staty