Z grobami mam wiele wspólnego, chociażby z powodu tego, iż codziennie w drodze do/z pracy, skracam sobie drogę przez miejsce szczególnego ich zagęszczenia. Nawet wcześnie rano i późno wieczorem A co! Taka odważna jestem!
Będzie długo. (i dużo zdjęć ;) )
Ale skupiając się na temacie...
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku |
Miejscem szczególnym dla mnie przy okazji pobytu w Zakopanem, omijając (tfu!) Krupówki szerokim łukiem, jest miejsce zwane Pęksowym Brzyzkiem. Tak, chodzi o cmentarz. O ile sama, przynajmniej na razie, nie wybieram się tam jeszcze w dosłownym tego słowa znaczeniu, to lubię odwiedzić (nawiedzić?) tych, którym przyszło tam spocząć na wieki wieków.
A jest co cmentarz niezwykły, ponieważ skupia osobistości, które przyczyniły się do rozwoju Tatr, TOPR, Zakopanego i ogólnie całej góralszczyzny, którą ubóstwiam (może z wyjątkiem muzyki ;) ).
Po prostu best of the best of the best.
A dodając jeszcze klimat tamtego miejsca i świadomość, że jest się tak blisko tych, którzy w znaczący sposób tworzyli historię powoduje ciary na plecach.
Niestety nierzadko klimat Pęksowego Brzyzka zostaje przekrzyczany przez grupy zwiedzających - o zgrozo - w różnym wieku.
Według mądrej cioci Wikipedii, na Pęksowym Brzyzku spoczywa 250 "zasłużonych".
Jednym z nich z całą pewnością jest/był x. Józef Stolarczyk - nie tylko pierwszy proboszcz Zakopca, budowniczy kościoła, ale także wybitny taternik.
grób księdza Józefa Stolarczyka |
Nagrobki Chałubińskiego i Sabały (aka Jana Krzeptowskiego). Obaj razem przecierali szlaki, pomnik ich obu stoi u zbiegu ulic Chałubińskiego (ja bym popadła w samozachwyt) i Zamoyskiego w Zakopanem, i obaj spoczywają obok siebie na Pęksowym Brzyzku.
(że też panowie nie mają dosyć siebie nawzajem)
Nagrobek Tytusa Chałubińskiego i jego syna Ludwika |
Nagrobek Sabały |
Właśnie w tym miejscu, doznałam olśnienia, że synek, aby odróżnić się od ojczulka, walnął sobie pseudonim łącząc drugie imię z nazwiskiem - Witkiewicz+Ignacy=Witkacy. how clever. Może moja polonistka o tym mówiła, choć widocznie spałam na tych lekcjach.
Sabale przypadło zaszczytne miano ojca chrzestnego Witkacego. Mówiłam, elita?
Nagrobek Witkacego |
Witkiewicz również spoczywa niedaleko swoich kumpli - ten drewniany krzyż w tle to Sabała, kawalątek przed nim - Chałubiński:
I kolejny wielki człowiek na pierwszym planie Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer |
Artykuł - nie wiem na ile poparty faktami, ale dość intrygujący powiedziałabym...
Pisarze - Kornel Makuszyński i Ferdynand Goetel.
Pęksowe Brzyzko - Kornel Makuszyński |
Pęksowe Brzyzko - Ferdynand Goetel |
Powracając w rejony zakopiańskie, na Starym Cmentarzu można znaleźć również grobowiec rodziny Chramców, gdzie pochowany jest m.in dr Andrzej Chramiec (znajomek Chałubińskiego) - działacz Podhala i pierwszy Góral, który nie bał się pójść na studia.
Pęksowe Brzyzko - grób Chramców |
Cofając się nieco w czasie (i przestrzeni) natknąć się można na Jędrzeja Walę (starszego) - kłusownika polującego na kozice i psistaki, który stał się przewodnikiem tatrzańskim, oprowadzającym po górach m.in Adama Asnyka, czy wspomnianego wyżej x. Stolarczyka. Biegał po górach z pochowanym niedaleko - Maciejem Sieczką - jednym z najsłynniejszych przewodników tatrzańskich w drugiej połowie XIXw., który tym razem z Sabałą polował na niedźwiedzie, a im obu, zanim został "Orłem Tatr" pomagał Klimek Bachleda.
Pęksowe Brzyzko - Jędrzej Wala |
Stanisław Gąsienica Byrcyn - człowiek, który z Mariuszem Zaruskim i Mieczysławem Karłowiczem współzałożyli TOPR. Wraz z Zaruskim odnalazł ciało Karłowicza, gdy ten zginął na zboczach Małego Kościelca. Człowiek, który według tego artykułu być może zmienił bieg historii, ratując życie Władimirowi Iljicz Uljanowi.
Pęksowe Brzyzko - Stanisłat Gąsienica Byrcyn |
W miejscu, w którym znaleziono ciało Mieczysława Karłowicza (w dolinie Gąsienicowej, w drodze do Czarnego Stawu G., po lewej stronie) znajduje się pamiątkowy głaz, który mi samej udało się wypatrzeć dopiero za 3 czy 4 razem. Wstyd.
kamień Mieczysława Karłowicza |
No elita.
Pęksowe Brzyzko - grób Marka Łabunowicza i Bartka Olszańskiego |
Oprócz historii Zakopanego, szczególne miejsce należy się również współczesnym ratownikom. Ogromne wrażenie wywarła na mnie mogiła Marka Łabunowicza i Bartka Olszańskiego - ratowników, którzy zginęli podczas akcji ratunkowej pod Szpiglasową Przełęczą.
a teraz, żeby nie było tak smutno, sprzedam suchara od mojego brata, uwaga:
gdzie jest najwięcej żył?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
na cmentarzu.
DOBRANOC.
Pęksowy Brzyzk ma swój charakter - podobnie jak każdy cmentarz. Teraz zbliża się czas, gdzie trzeba zakupić wiązanki i znicze dla swoich zmarłych bliskich.
OdpowiedzUsuńJa od lat kupuje tutaj https://candelle.pl/kategoria-produktu/kompozycje-nagrobne/wiazanki/ zostawiam informację dla potomnych, że można dostać coś ciekawego w normalnej cenie.
Widać że jest to stary i piękny cmentarz. Wiele nagrobków wykonanych z kamienia gdzie ledwo widać już napisy. Wiele drewnianych krzyży oraz niesamowicie ciekawie wyglądających nagrobków. Niesamowite miejsce
OdpowiedzUsuń