28 lip 2015

Przetwory z wiśni - raz jeszcze

Ostatnio na blogu umieściłam najprostszy przepis na wino i nalewkę z wiśni (przepis dla opornych? wolę stwierdzenie: dla tych, którzy chcą uprościć sobie życie ;) ).

Mając dodatkowe kilka kilogramów owoców, motywowana perspektywą braku dobrych owoców zimą, z powodzeniem i równie bez większego wysiłku, wzięłam się za przygotowywanie soki i dżemu wiśniowego.
A żeby nic się nie zmarnowało - dokładnie w takiej kolejności.


Sok wiśniowy

Wiśnie - im więcej, tym lepiej i więcej ;)
Cukier - umiarkowanie, w zależności kto ma jakie poczucie słodkości.

Wydrylowane wiśnie zasypuję cukrem coby puściły lekko soku. Rozdrabniam je, ale jest to krok opcjonalny. Odradzam przy białych kafelkach w kuchni. Następnie w garnku z grubym (!) dnem* zostawiam** je na wolnym*** ogniu i mieszam* od czasu do czasu. Jest to ważne, szczególnie gdy tak samo jak ja, lubisz swoje garnki.
Gdy wiśnie pogotują się jakiś czas (nawet do 1 godziny) odsączam sok od owoców, i jeśli sok jest wystarczająco gorący, wlewam do wyparzonego słoika, zakręcam i stawiam do góry dnem. Taki myk w 95% przypadków zwalnia mnie z obowiązku pasteryzowania, bo wszystko się ładnie zawekuje.

* grube dno jest bardzo ważne żeby się garnki nie spaliły. Mieszanie też, jeśli nie ważniejsze. 
** metaforycznie, bo wiśni nie można zostawić nawet na minutkę. Ani na pół. Tylko czekają aż się je zostawi.
*** w sensie że małym

W tym miejscu półpłynnie przechodzę do dżemu/konfitury wiśniowej.
Produkując sok jako odpadek zostają owoce. Sama nie lubię, gdy w kuchni coś mi się marnuje, dlatego postanowiłam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Dżem/konfitura wiśniowa

Będą potrzebne: 
- wiśnie, które pozostały po soku.
- opcjonalnie Konfiturex, czy inne licho żelujące. Nie jestem zwolennikiem używania tego typu produktów, jednak dzięki niemu, dżem po otwarciu nie zepsuje się aż tak szybko.

Owoce pozostałe po soku podgrzewam w garnku (tym samym, co wcześniej). Gdy się zagotują, wsypuję Konfiturex. Mieszam, trzymam na ogniu jeszcze przez chwilę i gorące wlewam do słoików, które, podobnie jak w przypadku soku, odwracam do góry dnem.

jak zrobić sok z wiśni, syrop wiśniowy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

staty