13 lis 2017

Kilka filmów na jesienne wieczory

Wieczory są coraz dłuższe, dni zimniejsze, i nie ma co ukrywać, nawet jeśli jest weekend, w pochmurne/deszczowe sobotnie popołudnia po prostu nie chce się wychodzić.

Dlatego chciałam się podzielić z Wami kilkoma propozycjami filmów, które polecam, a które mam nadzieję, nie będą zwykłą stratą czasu.
Początkowo chciałam przedstawić Wam kilka filmów nawiązujących do filozofii waste less w różnych dziedzinach życia bądź stawiających jakość nad ilość czy też krążących w podobnym klimacie, jednak po zrobieniu listy, okazało się, że tych filmów jest sporo, dlatego postawiłam rozbić temat na dwa posty. 

I tak pierwszy z nich to filmy nawiązujące do waste less (i zero waste) w sferze żywieniowej. Sama mam świadomość, jak wiele jedzenia jest marnowane na co dzień - wystarczy rozejrzeć się dookoła czy zajrzeć do pierwszego-lepszego kosza na śmieci ustawionego na ulicy. Sama również staram się zmienić swoje własne nawyki, aby zminimalizować marnowanie jedzenia u siebie w domu, ale jak to w życiu bywa - z różnym skutkiem. Jak wspomniałam pokrótce w poście o nie-marnowaniu, ograniczam zakupy spożywcze do koniecznego minimum, staram się nie gotować na zapas i wykorzystywać  100% to, co już kupiłam.

Pierwszy film, jaki widziałam nawiązujący do wspomnianej przeze mnie filozofii, to 

Just eat it. A food waste story. (2014) Zjedz to!

Zrobił na mnie ogromne wrażenie, być może z powodu tego, że obejrzałam go jako pierwszy, a być może że odnalazłam tam siebie i swój problem...
Jako społeczeństwo jesteśmy bombardowani niezliczonymi programami dotyczącymi gotowania, na półkach można znaleźć mnóstwo czasopism kulinarnych, a blogi o tej tematyce cały czas nie tracą na popularności. Dlaczego więc duża część naszego jedzenia trafia do kosza? To są ogromne koszta - zarówno finansowe jak i środowiskowe. Przecież wyrzucamy nasze pieniądze. Bohaterowie filmu zobowiązują się zrezygnować z zakupów na zakupy zimnego indyka i przetrwać tylko w przypadku żywności, która została odrzucona, dochodzą do ciekawych wniosków...
Film można obejrzeć pod poniższym linkiem, niestety tylko w wersji anglojęzycznej:


Taste the waste (2010)
Skosztuj z kosza

Kolejny film o tym, jak wiele jedzenia trafia do śmieci już w drodze z farmy do stołu. Ogromna jej część, jeszcze zanim trafi do konsumenta. Bo ogórek jest za mało prosty i zbyt zielony.
Niestety nie udało mi się znaleźć filmu dostępnego online w języku polskim, ale na youtube da się wygenerować polskie napisy:


I jeszcze "typowy" dokument w temacie:

Globalne marnotrawstwo

https://www.youtube.com/watch?v=lpmJ8CHFctA

A Wy polecacie jakieś tytuły w tematyce marnowania jedzenia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

staty